Naujienos ir renginiai

2019-01-17

„Capella Baltica“ didina investicijas Klaipėdoje

17 Sau 2019

Ispanijos kapitalo baltymų maisto pramonei gamintoja UAB „Capella Baltica“ padidino savo investicijų Klaipėdos Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) apimtį nuo 10 iki 13 mln. EUR. Bendrovės planuoja jau šių metų pabaigoje pradėti gamybą ir įdarbinti apie 40 uostamiesčio inžinierių, biochemikų ir kitų specialistų.

„Capella Baltica“ apie sprendimą investuoti Klaipėdos LEZ buvo paskelbusi praėjusį vasarį, tačiau per pastaruosius metus augalines žaliavas ji nutarė pakeisti gyvūninėmis. Nors bendrovė ir toliau gamyklos laboratorijoje ketina vystyti gamybos su augalinėmis žaliavomis tyrimus, padėtis rinkoje lėmė sprendimą naudoti geriau patikrintą gamybos technologiją.

„Neatsisakome galimybės ateityje naudoti augalinės kilmės žaliavas ir gaminti aliejinius ekstraktus, įsikūrę ir pradėję veiklą vystysime tolesnius šios technologijos tyrimus ir būtinai imsimės gamybos pamatę apčiuopiamą paklausą rinkoje. Vis dėlto šiandien gyvūninės kilmės baltymai yra rinkai aktualesnis produktas su jau išbandyta, pasiteisinusia, saugia ir aplinkai draugiška gamybos technologija. Labai panaši gamykla jau sėkmingai veikia Nyderlanduose – šalia Groenlo gyvenvietės, ją valdo kompanija „Ten Kate“, – komentuoja „Capella Baltica“ vadovas Evgenijus Strazdingas.

Pagal pirminį planą, statybas buvo numatoma pradėti praėjusių metų vasarą, o pradėti gamybą – šią gegužę. E. Strazdingas teigia suprantantis, kad dėl žaliavų pokyčio bendrovė turi atlikti poveikio aplinkai vertinimo atrankos procedūrą: dėl šios priežasties dabar statybas jis tikisi pradėti kovą, o paleisti gamybą – iki šių metų galo.

„Jau turime visus gamyklos techninius ir architektūrinius projektus, esame užsakę dalį gamybos įrangos, o vasarį planuojame rinktis statybų bendrovę. Noriu pabrėžti, kad esame itin patenkinti Lietuvos investicine aplinka bei Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės pagalba, kartu puikiai suvokiame, kad šis stabtelėjimas atsiranda dėl mūsų pačių priimtų sprendimų ir pokyčių, kuriuos vertina atsakingos institucijos“, – tvirtina „Capella“ vadovas.

Pasak jo, bendrovė jau kalbėjosi su keletu kandidatų kelioms techninėms pozicijoms, tačiau platesnes atrankas ir samdymą „Capella” planuoja prasidėjus statyboms.

Be triukšmo ir kvapų

„Capella” vadovo teigimu, gyvūninių baltymų gamybos procesas praktiškai nesiskirs nuo pirminio plano su augalinėmis žaliavomis, tačiau atsiranda nedidelių pokyčių žaliavų paruošime ir apdorojant antrinius produktus: gaminant baltymą atsirandančius gyvūninius riebalus ir aliejus.

„Dirbsime praktiškai be atliekų: pirminį produktą parduosime maisto apdirbimo ir kosmetikos kompanijoms, o aliejus ir riebalus – biokuro ir maisto gamintojams. Pats gamybos procesas yra uždaro ciklo ir vienintelė į aplinką grįšianti medžiaga bus vanduo iš gyvūninės žaliavos. Kadangi gamybos procesas uždaro ciklo, visi kvapai jame ir liks, o visi pirminiai ir antriniai produktai bus sandėliuojami hermetiškuose konteineriuose“, – teigia E. Strazdingas.

„Capella“ taikoma DME (dimetileteriu) grįsta baltymų išgavimo technologija buvo sukurta Nyderlandų milžinės “Akzo Nobel” or 2012 m. yra gavusi tvarios atsakomybės apdovanojimą iš Europos chemijos pramonės tarybos. DME naudojimą gyvūninių baltyminių produktų, iš kurių pašalinti riebalai, gamybai yra patvirtinusi Europos sąjunga savo 2010/59/ES direktyvoje.

Follow us on Linked In