Naujienos ir renginiai

2019-06-05

Klaipėdos LEZ metai: 1,2 mlrd. EUR apyvarta, rekordiniai pirkimai ir sumokėti mokesčiai

05 Bir 2019

2018-ieji buvo geriausi metai Klaipėdos LEZ istorijoje: 34-ių čia veikiančių investuotojų bendra apyvarta sudarė 1,239 mlrd. EUR arba 20% daugiau nei 2017 m. Per praėjusius metus fiksuoti ir rekordiniai eksporto, pirkimų Lietuvoje bei sumokėtų mokesčių rodikliai.

Klaipėdos LEZ veikiančios kompanijos yra ne tik augančios gamintojos, bet ir didelės produktų bei paslaugų užsakovės iš kitų Lietuvos įmonių. Praėjusiais metais Klaipėdos LEZ investuotojų bendruomenėje Lietuvoje įvykdė pirkimų už 321,1 mln. EUR arba 27,9% daugiau nei 2017 m.

Prie simbolinės 100 mln. EUR reikšmės pernai priartėjo ir LEZ įmonių sumokami mokesčiai: jie sudarė 91,8 mln. EUR arba 3 kartus daugiau nei 2017 m. Didžiąją šio pokyčio dalį lėmė nuo 7 mln. EUR iki 64,3 mln. EUR per metus padidėjęs sumokėtas PVM, vis dėlto Sodros ir GPM mokesčiai taip pat augo nuo 18,1 mln. EUR užpernai iki 25,2 mln. EUR 2018 m.

Eimantas Kiudulas, Klaipėdos LEZ direktorius, komentuoja, kad penkis kartus sparčiau už visos Lietuvos ekonomiką augę LEZ bendrovių rodikliai rodo teritorijoje dirbančių įmonių konkurencingumą šiandienos globaliame versle bei uostamiesčio privalumus sėkmingiems investuotojams.

“2018-ieji džiugina dvigubai: spartų proveržį parodė mūsų didieji ilgamečiai investuotojai, tačiau kartu pasiūlėme jau pasiteisinusius smulkesniems gamintojams skirtus greito įsikūrimo sprendimus. Taip pat siekiame sudaryti geresnes sąlygas ne vien gamybai, bet ir kūrybai: gamintojų laboratorijoms, tyrimų ir tobulėjimo centrams – tai raktas į aukštesnės pridėtinės vertės verslą ir darbo vietas ne tik ateityje, bet jau ir šiandien. Todėl skatiname ir aktyviai ieškome dialogo su aukštosiomis mokyklomis, savivaldos ir valstybės atstovais: sąlygos inovacijoms reikalingos ne tik pritraukiant naujas, bet ir išlaikant esamas investicijas”, – tvirtina E. Kiudulas.

Dėl techninių priežasčių pernai formaliai sumažėjo Klaipėdos LEZ investuotojų eksportas, sudaręs 610,2 mln. EUR arba 108 mln. EUR mažiau nei 2017 m. Šį pokytį lėmė vienos stambios bendrovės sprendimas didžiąją dalį eksporto formaliai vykdyti per antrinę prekybinę įmonę. Pašalinus šį efektą, LEZ įmonių eksportas pernai būtų siekęs apie 850 mln. EUR. Dvi didžiausios, 100 mln. EUR apimtimis viršijusios LEZ teritorijos eksportuotojos buvo “Orion Global PET” ir “Mestilla”.

Per praėjusius metus Klaipėdos LEZ veikiančių investuotojų padaugėjo nuo 29 iki 34, o šiose kompanijose dirbančių darbuotojų: nuo 3216 iki 3427. Pridėjus kitas LEZ teritorijoje veikiančias įmones, viso Klaipėdos LEZ veiklą vysto apie 100 verslų, įdarbinančių daugiau kaip 5500 žmonių.

Mantas Katinas, VšĮ “Investuok Lietuvoje” vadovas, komentuoja, kad sėkmingi ir sparčiai augantys Klaipėdos LEZ rezultatai tik patvirtina neseniai pristatytos Lietuvos LEZ ataskaitos išvadas.

„Balandžio mėnesį pristatyta LEZ ataskaita parodė, kad Lietuvoje įsikūrusios LEZ naudingos tiek ekonomine prasme, tiek nagrinėjant jų poveikį viešiesiems finansams. Skaičiuojama, kad LEZ teigiamas poveikis viešiesiems finansams 2002–2043 m. laikotarpiu 6,6 karto pranoks viešąsias investicijas ir negautus mokesčius dėl taikomų lengvatų“, – teigia M. Katinas.

„Kaip parodė mūsų analizė, norint, kad LEZ rodikliai augtų ne tik esamų, bet ir naujų investuotojų dėka, būtina vystyti esamų LEZ infrastruktūrą bei plėsti jų ribas, kad įmonėms būtų galima pasiūlyti didesnio ploto sklypus.“

Didžiausios įmonės pagal apyvartą Klaipėdos LEZ pernai buvo “Neo Group”, “Orion Global PET”, “Mestilla”, “Yazaki”, “Espersen”, “Retal”, “Fortum Klaipėda”, “Glassbel”, “Albright” ir “Heidelbergcement”. Kiekviena įmonė savo individualius rezultatus viešina atskirai.

Per praėjusius metus investicinius projektus Klaipėdos LEZ pradėjo ar apie juos paskelbė kompanijos “Capella Baltica”, “Baltijos Eucutekas”, “Focus Fabrication Group” , “Etman”, “Vėjo projektai”. Iš esamų investuotojų didesnius plėtros projektus pernai įgyvendino arba pradėjo “Neo Group”, “Retal”, “Lavango”, “Indorama” ir “Ad Rem”.

Follow us on Linked In