Naujienos ir renginiai
Įžanga į 2020-uosius su keliais žvilgsniais į praeitį ir ateitį – mūsų vadovo žodis
Gerbiami kolegos ir draugai,
Atėjo 2020-ieji. Šis skaičius ir gražus, ir kartu simboliškas, nes beveik prieš 20 metų prisijungiau prie Klaipėdos LEZ projekto. Nors nuo pat pradžių žinojau, kad mūsų verslo bendruomenė pasieks 1 milijardo investuotojų apyvartą, tuomet nesitikėjau, kad šią sukaktį minėsime du kartus: prieš du dešimtmečius apie eurą kaip mūsų valiutą nė nesvajojome.
Nors aš jau matau, kad 2019 metai mūsų investuotojams ir vėl buvo rekordiniai, o 2020-ųjų prognozės taip pat rodo tolesnį augimą, svarbu pabrėžti, kad visa tai buvo ir bus pasiekta ne plaukiant pasroviui su teigiama ekonomika, o dėl strateginio mūsų bendruomenės mąstymo, pokyčių, inovacijų ir nuolatinės naujų galimybių paieškos.
Mūsų kalėdinėje vakaronėje dalyvavę kolegos jau žino, kad, kaip teigia už mane geresni ekonomistai, 2020-ieji ir tolesnė ateitis visame pasaulyje turi dar nemažai neatsakytų klausimų. Todėl negaliu žadėti visuotinio klestėjimo – panašu, kad įžengiame į neapibrėžtus ir iššūkių kupinus laikus. Gera žinia yra tai, kad būtent tokie laikai yra dėkingiausi tiems, kas mąsto strategiškiau ir kas dirba daugiau, o mūsų bendruomenė ir yra sudaryta iš būtent tokių žmonių ir įmonių.
Leiskite šį teiginį iliustruoti keliais pavyzdžiais iš 2019-ųjų. Mano akimis, didžioji dalis mūsų bendruomenės investicijų ir plėtros buvo susijusi su produktų, procesų ar požiūrio inovacijomis. Dar visai neseniai džiaugiamės Estijos BLRT Grupp 20 mln. EUR investicija į prekybos, sandėliavimo ir gamybos patalpas mūsų teritorijoje. Iš pirmo žvilgsnio tai gali skambėti kaip įprasta plėtra, tačiau bendrovė iki šiol veikė riboto patekimo Klaipėdos uosto teritorijoje, tad plėtra pas mus mažų mažiausiai rodo išmintingą kompanijos siekį geriau aptarnauti klientus ir išplėsti jų ratą.
Pernai taip pat sužinojome apie “Vingės logistikos” plėtros planus, o šią plėtrą veda ne vien noras didinti apimtis, bet ir siekis siūlyti naujų, aukštesnės pridėtinės vertės paslaugų savo klientams. Dviguba naujove laikyčiau ir “Baldai1.lt” žingsnį į mūsų teritoriją: tai ne tik pirmoji mūsų el. prekybos bendrovė, bet, ko gero, ir pirmoji el. komercijos kompanija, veikianti laisvojoje ekonominėje zonoje.
Inovacijomis pernai buvo grįsta ir mūsų plastikų sektoriaus milžinų – “Neo Group”, “Indorama Ventures” ir “Retal” – veikla. Šios kompanijos gausiai investavo į tyrimus ir sprendimus, susijusius su žiedine ekonomika, perdirbimu ir naujų technologijų naudojimui. Viena vertus, akivaizdu, kad plastikų pramonė ir šio verslo aplinka pastaruoju metu sparčiai keičiasi, tačiau aš asmeniškai žaviuosi tuo, kad reaguoti į šiuos pokyčius pasitelkiami Klaipėdos talentai: mokslininkai, tyrėjai, verslo plėtros ir procesų specialistai.
Privalau paminėti ir “Glassbel” bei “Pack Klaipėda”. Pirmoji bendrovė ieško galimybių saulės modulių rinkoje, o “Pack Klaipėda” šiuo metu turi nemažą reguliacinės aplinkos iššūkį, tačiau ji nesėdi rankų sudėjusi, o nagrinėja įvairias galimybes naujuose sektoriuose, tokiuose kaip izoliacinės medžiagos ar net automobilių pramonė.
Apie “Dancer” elektrobusą jau kalbėta nemažai, bet kaskart džiaugiuosi matydamas ir žinodamas, kad tai, kas gimė kaip klaipėdiečių svajonė, dabar jau yra pilnai sertifikuotas, veikiantis ir, mano manymu, pilnai eksportui pasiruošęs inovatyvus produktas.
Pernai ir mes patys stengėmes neatsilikti nuo mūsų bendruomenės su naujomis mūsų idėjomis. 2019-aisiais paskelbėme apie antrąjį “FlexStart” lanksčiojo pastato projektą. Prisipažinsiu, keičiantis pasaulinei aplinkai, vienu metu mes kiek dvejojome dėl šio projekto. Tačiau dabar, vėjams kiek aprimus, galiu išduoti, kad mūsų akcininkai projektui uždegė žalią šviesą ir tikiuosi, kad jau pirmoje šių metų pusėje turėsime gerų “FlexStart 2” naujienų.
Pernai taip pat siekėme būti bendruomeniškesni – tiek LEZ teritorijoje, tiek už jos ribų. Viduje paleidome “FEZ Exchange” – mūsų profesinių renginių investuotojų darbuotojams ciklą, kurio metu dalinamės žiniomis, patirtimi, lankome vieni kitus. Nesistebime, kad mūsų įmonių darbuotojai pernai susibūrė į jungtinę LEZ komandą, sėkmingai sudalyvavusią pirmajame uosto technologijų hakatone. Galiausiai, daugiau dirbome ir su mūsų kaimynais, pirmiausia pietinių Klaipėdos rajonų gyventojais: įdėjome dideles pastangas išplėsti į LEZ važiuojančių autobusų maršrutus, pristatėme pietinių rajonų atnaujinimo viziją, diskutavome apie geresnę aplinką. Pastaruoju klausimu norėčiau padėkoti visoms mūsų įmonėms, gausiai investuojančiomis į tvarias ir darnias aplinkosaugos technologijas ir sprendimus.
Pernai ne kartą kalbėjau, kad per visą Klaipėdos LEZ veiklos istoriją stebiu milžinišką ir pastaruoju metu dar labiau stiprėjantį pokytį: mūsų teritorija startavo kaip klasikinis gamybos centras, tačiau ilgainiui šios įmonės pradėjo steigti tyrimų ir tobulėjimo centrus, laboratorijas, ne tik gaminti, bet ir kurti produktus, paslaugas ir procesus. Dėl šio reiškinio esu ramus šviesia mūsų ateitimi: su tokia bendruomene ir talentais, mes galime ne tik keistis, bet ir patys kurti pokyčius, reikalingus sudėtingam šiandienos verslui visame pasaulyje.
Galiausiai, 2019-ieji man įsiminė ir dėl stiprėjusių partnerysčių. Įgyvendinome daugybę bendrų projektų ir iniciatyvų su tokiais mūsų partneriais kaip “Klaipėda ID”, “Investuok Lietuvoje”, savivaldybe, mokslo įstaigomis ir daugeliu kitų. Mano akimis, mes ne tik suprantame, kad mus visus vienija bendri tikslai ir miesto gerovės siekis, bet ir dėl šių tikslų įdėjome daugybę bendrų pastangų.
Tad noriu padėkoti visiems mūsų klientams, partneriams, darbuotojams ir mūsų valdymo bendrovės komandai už įspūdingus, atradimų ir tobulėjimo kupinus metus. Žinau, kad su tokia komanda ir tokiais draugais mūsų laukia neįtikėtini 2020-ieji.
Dėkui už skirtą laiką ir iki greitų susitikimų!
Eimantas Kiudulas