Naujienos ir renginiai

2020-12-30

Apie išliekančias pamokas – žodis nuo Klaipėdos LEZ vadovo E. Kiudulo

30 Gru 2020

Mieli kolegos ir draugai,

Gerai pamenu 2019-ųjų pabaigos nuotaikas: kasmetinėje mūsų bendruomenės šventėje kalbėjome, kad pasaulis įžengia į “neapibrėžtus laikus”, kuriuos lemia geopolitinės ir ekonominės įtampos, o Lietuva rizikuoja atsidurti vidutinių pajamų spąstuose. Tuomet linkėjau drąsos kurti ir eksperimentuoti bei ryžto daug dirbti – juk sėkmė visais laikais mėgsta darbščius, galvojančius ir ryžtingus.

Tuo metu niekas nenutuokė, kas mūsų lauks 2020-aisiais. Nors prieš metus kalbėjome apie kiek kitokius “neapibrėžtus laikus”, jie žaibiškai išsipildė, o darbštumo, mąstymo, ryžto ir inovacijų “vaistai” tapo neatidėliotini.

Šiandien jau matome ne vieną teigiamą signalą, kad naujaisiais metais pamažu grįšime prie įprastesnio gyvenimo ir verslo ritmo. Bijau žodžio “komforto zona” ir dar kiek nedrąsu apie ją kalbėti, tačiau akivaizdu, kad didelė dalis pasaulio jos nori ir tikisi. Aš asmeniškai komforto zonos nenoriu ir nelinkiu. Neslėpsiu, visi turime momentų, kai gera ir sveika trumpam atsikvėpti ar atsipalaiduoti kuomet viskas sekasi ar bent “stabilu”. Tačiau jei šiuos metus kokiu stebuklingu būdu galėtume ištrinti ar panaikinti, grįžtume ten, kur buvome prieš metus – į itin konkurencingą, dinamišką ir įtampų kupiną pasaulį, kuriame Lietuva rizikuoja būti pernelyg vangi ir kuriame mūsų sąlyginis “sotumas” gali būti tik iliuzija.

Žinau, kad kai kurios (bet tikrai ne visos!) dešimtmečio senumo pasaulinių įvykių pamokos versle ir žmonėse išgyveno iki pat šių dienų. Todėl pirmiausia į šiuos metus noriu pasiūlyti pažiūrėti kaip į neeilinių pamokų, idėjų, atradimų ir įkvėpimų laikotarpį. O palinkėti ateičiai norėčiau ne vien to, kas ir taip turėtų iššipildyti, bet, pirmiausia, nesustoti, neatsipalaiduoti, tęsti ir puoselėti šių metų atradimus bei vertybes. Šiais aspektais mūsų bendruomenė mane itin nudžiugino.

Pirmieji žodžiai, ateinantys į galva bandant apibendrinti šiuos metus, yra vienybė ir bendradarbystė. Visos istorijos netilps į šį tekstą, bet tikrai verta prisiminti susivienijusias Klaipėdos verslo ir mokslo organizacijas reklamuojant mūsų miestą Lietuvai ir pasauliui bei plėtojant “mėlynąjį kursą”. Privalau paminėti ir mūsų miesto savivaldybės bei kitų institucijų bendradarbiavimu grįstą “žaliąjį koridorių investuotojams” – tai puikus pavyzdys, kuomet susitarimas vardan gero tikslo kuria realią vertę. Vienybe ir partnerystėmis buvo grįsta ir mūsų įmonių veikla: “Baltijos Eukutekas” ėmė ieškoti verslo partnerių mūsų šalyje, “Retal Baltic Films” išplėtė ir trečiosioms šalims atvėrę laboratoriją, o “NEO GROUP” bendradarbiavo su inžinerinės pakraipos moksleiviais. Ir, žinoma, atskiros istorijos visų mūsų įmonių veikla pirmojo karantino metu – čia nebeliko klausimų “kodėl”. Turėjome bendrą kilnų tikslą ir maksimaliai, neskaičiuodami resursų, prie jo prisidėjome. Didelis ačiū jums už tai.

Kita ryški kryptis, kuria šiemet galiu pasidžiaugti, yra mūsų bendruomenės ryžtas, veržlumas ir inovacijos. Labai džiugu, kad anksčiau pradėti projektai nesustojo bei atsirado naujų. Šioje srityje tikrai galime didžiuotis “Dancer” pasiekimais, “NEO GROUP” patentu, “Mestilla” ar “Glassbel” technologijų paieškomis, mūsų teritorijos 3D modeliu, taip pat 5G tinklu, kurį kaip verslo teritorija bandysime pirmieji Lietuvoje. Tvarumo sritis daugeliu atvejų taip pat susijusi su technologijų, procesų ar net požiūrio inovacijomis, todėl tikrai didžiuojuosi, kad šiemet šiuo klausimu buvome įvertinti tarptautiniu mastu, o artimiausiu metu ruošiame dar daugiau sprendimų ir naujovių. Galiausiai, inovacijos ir veržlumas yra susijęs ne tik su įranga, bet ir mąstymu: manau, puikus to pavyzdys yra “REHAU” istorija, kuomet bendromis mūsų komandos ir išorinių partnerių jėgomis buvo rastas originalus ir optimalus sprendimas. Atskiro paminėjimo yra verta tokių mūsų įmonių kaip “Baltic Comri Technologies”, “Autoverslo”, “Lavango” ir kitų plėtra – mažų mažiausiai tai yra ryžtas ir veržlumas, kuris jau netrukus pasiteisins.

Ar visa tai mane stebino? Greičiausiai ne – juk su daugeliu dirbame ne pirmus metus, esame matę geresnių ir sunkesnių laikų. Neseniai gavome išsamaus mūsų klientų tyrimo duomenis – jie puikūs, įkvėpiantys ir motyvuojantys judėti pirmyn. Apie juos netrukus paskelbsime. Tačiau tai, ką patyrėme šiemet, buvo daugiau nei gražūs skaičiai. Gera ne tik jausti ar skaičiuoti, bet ir sudėgingomis akimirkosmis patirti, kad dirbame kilniame, darbščiame, idėjų pilname ir nuoširdžiame draugų būryje.

Todėl dėkodamas už vienybę, ryžtą ir tikėjimą, noriu palinkėti saugių švenčių, šviesių naujų metų, bet svarbiausia – išlaikyti tą dvasią ir idėjos, kurios mus visą šį laiką vedę pirmyn.

Eimantas Kiudulas

Follow us on Linked In