Naujienos ir renginiai

2019-08-21

Investicijų fronte Lietuva išlaikė 4-ą vietą

21 Rgp 2019

Lietuva antri metai iš eilės yra ketvirta geriausia plyno lauko investicijų “medžiotoja” pasaulyje, rodo “Greenfield FDI Performance Index 2019” reitingas, kurį jau kelinti metai iš eilės skelbia „fDi Intelligence“, „The Financial Times“ tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų stebėsenos ir analizės padalinys.

Nustatant šio indekso lyderius, lyginamas šalies ekonomikos svoris pasaulinėje ekonomikoje su pritraukta pasaulinių TUI dalimi. Sudarant 2019 m. indeksą, vertinti 2018 m. pritraukti TUI projektai, rašo “Verslo žinios”.

Į Lietuvą pernai pritrauktos plyno lauko investicijos daugiau nei aštuonis kartus (8,5 balo; 2017 m. – 7,7 balo) viršijo šalies sukuriamą santykinį pasaulinio BVP lygį. Kaip ir pernai, tai geriausias rezultatas ES. 

Indekse pasiektas vienas ir daugiau balų reiškia, kad valstybės pritrauktų pasaulinių plyno lauko TUI dalis atitinka valstybės sukuriamo pasaulinio BVP dydį. Didesnis už vienetą balas reiškia, kad šalis pritraukia daugiau pasaulinių plyno lauko investicijų, nei sukuria pasaulinio BVP. Mažesnis už vienetą rezultatas reiškia, kad valstybės svoris pasauliniame BVP yra didesnis nei į šalį pritraukta plyno lauko TUI.

Marius Stasiukaitis, „Investuok Lietuvoje“ (IL) investicinės aplinkos ekspertas, komentuoja, kad investicijų pritraukimo rinkoje sėkmingai bėgti maratoną yra svarbiau nei pasiekti aukštus rezultatus bėgant sprintą.

„Geriau 20 metų būti dešimtuke nei vienus metus užimti pirmą vietą, o kitais išnykti iš „horizonto“, – komentuoja M. Stasiukaitis.

Jo vertinimu, patekti į pirmą penketuką pasaulyje pagal pritrauktas plyno lauko investicijas antrus metus iš eilės, o į dešimtuką – trečius metus iš eilės Lietuvai yra sėkmingas rezultatas. 

„Didžiausias iššūkis Lietuvai yra kuo ilgiau išlikti patraukliai investuotojams. Tam reikia itin didelių pokyčių švietimo sistemoje, nes mums nepakanka specialistų, kad toliau nuosekliai augtų investicijos“, – primena IL atstovas.

Išskyrus Latviją, kuri pritraukė dukart daugiau plyno lauko investicinių projektų 2018 m. ir kilstelėjo per 10 pozicijų į 16-ą vietą, kitos Lietuvos kaimynės, su kuriomis tiesiogiai konkuruojame dėl TUI projektų, atrodo gerokai blankiau. Lenkija šioje rikiuotėje nusileido iš 20-os vietos į 28-ą. Estija pakilo iš 33-ios į 30-ą, o prie to prisidėjo stambūs Nyderlandų ir JAV investuotojų gamybos projektai atsinaujinančios energetikos srityje.

„Latvijoje 2018 m. buvo fiksuoti stambūs Švedijos ir Estijos investuotojų projektai elektros gamybos, apdirbamosios gamybos ir statybos sektoriuose. Tai ir nulėmė latvių kilimą aukštyn reitinge“, – tęsia M. Stasiukaitis.

„fDi Intelligence“ nurodo, kad pernai Lietuvoje įgyvendinta 80 plyno lauko TUI projektų, o 2017 m. – 61. 2016 metais Lietuva šiame indekse užėmė 9-ą vietą, o 2017 m. pakilo per penkias pozicijas, tačiau progresas sustojo vertinant 2018 m. rezultatus.

2018 m. – antri metai iš eilės be pertraukos, kai Lietuvoje kuriasi gerai žinomos pasaulinės kompanijos, kurios kaip masalas iš paskos traukia ir kitus investuotojus. 2017 m. lydėjo automobilių elektronikos gamintojos „Continental“ ir apgyvendinimo paslaugų platformos „Booking.com“ investicijos. Pernai žinią apie britų „Barclays“ banko technologijų centro uždarymą pakeitė JAV finansinių paslaugų korporacijos „Moody’s“ sprendimas įsikurti Lietuvoje.

Eimantas Kiudulas, Klaipėdos LEZ vadovas, džiaugiasi, kad Lietuva išlaiko pagreitį pritraukdama naujus greenfield projektus, bet kartu primena būtinybę orientuotis į aukštesnės pridėtinės vertės ekosistemą.

“Šiemetinis reitingas aiškiai parodo, kad dalies investuotojų akys krypsta į žemesnių sąnaudų šalis ir regionus. Džiugu, kad mes vis labiau vystome tyrimais, inovacijomis ir aukščiausia kvalifikacija paremtus veslo sektorius, turime neginčijamų geografinių bei infrastruktūros privalumų, tačiau žvelgiant į tolesnę perspektyvą, aukščiausios kvalifikacijos darbo jėgos edukacija, išlaikymas ir pritraukimas bei šių specialistų atnešama vertė investuotojams bus lemiamas mūsų šalies konkurencingumą bei investicijas lemsiantis faktorius”, – tvirtina E. Kiudulas

Iš dešimties didžiausių pasaulio ekonomikų tiktai Jungtinė Karalystė (2,6), Indija (1,5), Prancūzija (1,3), Kanada (1,04) ir Vokietija (1,01) plyno lauko TUI indekse perkopė 1 balą. To nepavyko pasiekti nei JAV (0,4), nei Japonijai, nei Kinijai. 

Į šiųmetį plyno lauko TUI indeksą pateko keletas naujokių, įskaitant į antrą vietą katapultavusią Juodkalniją ir Šiaurės Makedoniją (18 vietą), kuriai šiemet išsprendus įsisenėjusį konfliktą dėl šalies pavadinimo su kaimyne Graikija plačiau atsivėrė narystės NATO ir ES durys.

Kad šalis patektų į indeksą, ji turi būti pritraukusi bent 10 plyno lauko TUI projektų per metus. Plyno lauko investicijos – tai bendrovės TUI į naują gamyklą, logistikos ar kitos paskirties padalinį užsienio šalyje. Plyno lauko investicijoms nepriskiriamos reinvesticijos ar skirtingose jurisdikcijose veikiančių įmonių įsigijimai ir susijungimai

Follow us on Linked In