Naujienos ir renginiai

2020-11-13

Klaipėdos LEZ bendruomenė aktyvi ir per Covid 19 pandemiją

13 Lap 2020

Klaipėdos laisvoji ekonominė zona (LEZ) pastaraisiais metais tapo ne vien stambia pramonine teritorija su investuotojams patrauklia infrastruktūra ir finansinėmis sąlygomis, bet ir aktyvia, bendradarbiaujančia, žiniomis besidalinančia ir socialiai atsakinga verslo bendruomene, kurios narių ryšių nepakirto net pandemija. Tai savo ruožtu tampa privalumu investicijoms ir plėtrai vietos ieškančioms įmonėms bei kuria vertę visam pajūrio regionui, rašo 15min.lt.

Klaipėdos LEZ veikiančios įmonės niekada nebuvo viena kitai svetimos – nuo pat teritorijos veiklos pradžios 2002 m. zonos kompanijos bendradarbiavo įvairiais verslo klausimais, dalyvaudavo bendrose socialinėse iniciatyvose, verslo pietuose ar pramoginiuose renginiuose, suvienydavo jėgas bendruose paslaugų pirkimuose, kartais netgi tapdavo viena kitos klientėmis. 

Vis dėlto LEZ įmonėms, kaip ir visam uostamiesčiui, pastaraisiais metais renkantis didesnio konkurencingumo, aukštesnės pridėtinės vertės, mokslinių tyrimų, tvarumo ir automatizavimo kryptį, glaudesnis teritorijoje dirbančios bendruomenės ryšys bei apsikeitimas naujausiomis savo praktikomis, patirtimis ar įžvalgomis įgavo dar didesnę reikšmę. Nors teritorijos įmonės turi ir savo būdų siekti ir įgyvendinti pasaulines tendencijas, Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės komanda prieš keletą metų nutarė padėti savo investuotojų bendruomenėms geriausią patirtį rasti pačioje artimiausioje savo kaimynystėje. 

Klaipėdos LEZ Paslaugų projektų vadovė Jurgita Bėrontienė pasakoja, kad matydama atskirų teritorijos įmonių sukauptą patirtį ir kompetencijas bei paklausą žinioms iš išorės, LEZ valdymo bendrovė pernai sukūrė profesinių renginių, seminarų ir susitikimų ciklą „FEZ Exchange“. Šie renginiai, skirti LEZ dirbančių įmonių aukščiausios ir viduriniosios grandies vadovams, leidžia teritorijos bendruomenei geriau ir taikliau dalintis patirti įgyvendinant naujoves, įveikiant iššūkius, papasakoti apie savo verslo praktikas, naudingas ir kitiems investuotojams.

„Ne veltui šio renginių ciklo šūkis yra „Geriausia patirtis šalia“. Turėdami ne vieną įmonę, kuriančia visame pasaulyje naudojamus produktus ar technologijas, nusprendėme aktyviai skatinti tokia patirtimi dalintis su mūsų bendruomenės nariais. Vienos mūsų įmonės turi neįkainojamos patirties tarptautiniuose pardavimuose ir rinkodaroje, kitos – krizių prevencijoje, trečios – žiedinės ekonomikos ar inovatyvių produktų vystyme. Todėl norime, kad visa ši patirtis neliktų už uždarų durų bei džiaugiamės, kad tokią iniciatyvą mūsų kompanijos labai vertina“, – kalba J. Bėrontienė. 

Pasak jos, nors pandemijos metu šie susitikimai persikėlė į skaitmenines platformas, jų reikšmė dėl to tik išaugo, nes renginių metu kalbėta ir dalintasi patirtimi sveikatos ir saugumo, krizių valdymo, techninių, teisinių bei kitų priemonių klausimais.

Per pastaruosius metus dešimtys LEZ įmonių atstovų „FEZ Exchange“ renginiuose dalinosi žiniomis ar plėtė akiratį tokiomis temomis kaip pramonės automatizavimas ir robotizavimas, sprendimų priėmimas, žiedinė ekonomika, atliekų tvarkymas, lyderystė, „Linkedin“, vidinė ir išorinė komunikacija ar darbas nuotoliniu būdu. „FEZ Exchange“ renginių cikle taip pat lankėsi ir apie aktualijas kalbėjo išoriniai svečiai – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, IT kompanijos „Blue Bridge“ atstovai ar žinoma neuromokslininkė Urtė Neniškytė. Be to, „FEZ Exchange“ tapo patrauklia platforma LEZ įmonėms pristatyti savo naujus produktus ar verslo planus. Iš viso nuo praėjusių metų Klaipėdos LEZ vyko daugiau kaip 15 „FEZ Exchange“ ciklo susitikimų. 

„Šis projektas ne tik pasiteisino, bet ir plečiasi. „FEZ Exchange“ renginių ciklas įkvėpė vienytis ir siauresnių sričių LEZ dirbančius specialistus. Jau dabar aktyvus bei įvairius projektus vykdo Klaipėdos LEZ žmogiškųjų išteklių specialistus vienijantis „HR Klubas“, pagal galimybes tiesiogiai ar virtualiai į specializuotas verslo popietes pasikviečiame teisės, kibernetinio saugumo ir kitų sričių ekspertus. Svarbiausia yra tai, kad šios bendrystės iniciatyvos yra labai palankiai vertinamos mūsų esamų investuotojų, jie mato tame didelę vertę. O kalbėdami su potencialiais investuotojais taip pat dabar minime, kad turime itin aktyvią žiniomis besikeičiančią bendruomenę – galbūt šiandien tai nėra lemiamas sprendimą investuoti apsprendžiantis faktorius lyginant su kitomis verslo sąlygomis, tačiau jis tikrai padeda“, – komentuoja J. Bėrontienė. 

Dalinasi žiniomis 

Su ja sutinka Reidar Inselseth, žuvies produktų gamybos UAB „Espersen Lietuva“ generalinis direktorius. Pasak jo, įmonėms būnant vieningoms, svarbūs sprendimai įgyvendinami sklandžiau ir greičiau.

„Susivieniję su kitomis LEZ įmonėmis turime stipresnį balsą, ypač kalbant apie bendras derybas su tiekėjais ar siekiant sprendimų energijos kainų, dviračių takų, viešojo transporto ar kitose srityse. Taip pat, bendradarbiaudamos Klaipėdos kompanijos randa vertingų verslo sąlyčio taškų, pvz., mes džiaugiamės kaimynystėje turėdami AD REM LEZ sandėliavimo paslaugas. Be abejo, glaudus bendruomenės ryšys turėjo didžiulę reikšmę karantino pradžioje, kai oficialios informacijos dar trūko, o susivienijusios LEZ kompanijos ne tik greičiau ją gavo, bet ir sėkmingai dalinosi savo žiniomis bei praktikomis ar įgyvendino bendrus priemonių pirkimus. Visa tai investuotojams yra didžiulė vertė“, – sako „Espersen Lietuva“ vadovas.

Kartu – stipresni 

Būtent pandemijos bei karantino metu LEZ valdymo bendrovės pastangos vienyti investuotojų bendruomenę atliko itin svarbų vaidmenį: kompanijoms buvo sukurta speciali virtuali bendradarbystės platforma, o stiprūs ryšiai lėmė sklandų bendrą darbą dalinantis operatyvine, teisine, medicinine bei kita informacija, organizuojant bendrus būtinų priemonių pirkimus tiek teritorijos įmonėms, tiek platesnei regiono bendruomenei. 

Algimantas Bluškis, LEZ teritorijoje veikiančios UAB „Vingės Logistika“ direktorius, tvirtina, kad bendras LEZ įmonių ir valdymo bendrovės darbas bei dalijimasis informacija buvo itin vertingi tiek pirmosios pandemijos bangos bei karantino metu, tiek ruošiantis antrajai. 

„Visa tai mums padėjo išgyventi, suvaldyti procesus bei kylančius sunkumus. Dar ir prieš pandemiją profesinė bei socialinė bendradarbystė mums padėjo tobulėti bei stiprėti bendruomeniškai. Manau, kad investuotojai gali būti stipresniais ir konkurencingesniais būdami vieningi ir surėmę pečius“, – sako A. Bluškis, šiemet pradėjęs vadovauti LEZ investuotojų Patariamajai Tarybai. 

Ši taryba teikia pasiūlymus LEZ valdymo bendrovei lėšų bendrai infrastruktūrai, aplinkotvarkos, socialinės infrastruktūros, paslaugų ir kitis klausimais. Pasak A. Bluškio, nors Patariamosios Tarybos nuomonė LEZ vadovybei nėra privaloma, tačiau vien tokios platformos buvimas ir veikla skatina tobulėti tiek LEZ, tiek čia veikiančias įmones.

Rengė stovyklą 

Be profesinių renginių, susitikimų ar seminarų, Klaipėdos LEZ valdymo bendruomenė toliau stiprina ir savo socialines iniciatyvas. Pavasarį ir vasarą, pandemijos pradžioje, LEZ bendrovės neskaičiuodamos laiko ir lėšų skyrė solidžią paramą Klaipėdos regiono medikams bei už visuomenės saugumą ir gerovę kovojantiems specialistams bei savanoriams, tačiau J. Bėrontienė tai laiko natūraliu ir klausimų nekėlusiu dalyku. 

„Didžiausia šių metų mūsų naujove laikyčiau vasarą organizuotą savaitės trukmės stovyklą Klaipėdos LEZ darbuotojų vaikams. Kartu su partneriais mūsų kolegų vaikučiams pasiūlėme turiningą programą geromis sąlygomis, patogiu grafiku ir į įvairias veiklas išvykstant iš LEZ teritorijos. Tai buvo pilotinis projektas, tačiau puikiai įvertintas LEZ darbuotojų šeimų, todėl šią iniciatyvą kitąmet planuojame tęsti“, – pasakoja J. Bėrontienė. 

Pasak jos, LEZ bendruomenė vertina ir tokias tradicines bei bandomąsias LEZ iniciatyvas kaip kraujo donorystės akcijos, sveikų akių diena ar kalėdinė šventė. Deja, kai kurioms iniciatyvoms, pvz., planuotai talkai su Dakaro ralio lenktyninkais, koją šiemet pakišo pandemija, bet LEZ valdymo bendrovė tikisi prie šios idėjos grįžti vos aplinkybėms leidus.

„Nepaisant šių metų iššūkių, bendros LEZ bendruomenės veiklos, renginiai ir iniciatyvos parodė, kad susivienijusios mūsų kompanijos gali sukurti daug daugiau vertės tiek viena kitai, tiek ir visam Klaipėdos regionui. Galiausiai, visos šios veiklos ir iniciatyvos didina mūsų LEZ patrauklumą naujiems investuotojams, o kiekvienas jų atneša naujas darbo vietas, žinias ir patirtį visam miestui“, – sako J. Bėrontienė, tikinti, kad tokia aktyvi bendruomenė yra gerai pasiruošusi atlaikyti ir antrą pandemijos bangą. 

Klaipėdos LEZ šiuo metu veikia 39 investuotojo statusą turinčios įmonės, daugiau kaip 100 kitų bendrovių, o teritorijoje dirba apie 6000 darbuotojų.

Follow us on Linked In