Naujienos ir renginiai

2021-05-03

Klaipėdos LEZ pristato industrinio inovacijų ir kompetencijų centro idėją

03 Geg 2021

Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė per artimiausią dešimtmetį LEZ teritorijoje nori išvystyti industrinio inovacijų kompetencijų centro (IIKC) projektą, padėsiantį gamybos įmonėmis susipažinti su naujausiomis skaitmenizavimo, automatizavimo ir kitomis technologijomis bei jas išbandyti praktiškai. Projekto įgyvendinimo galimybė ir tempai priklausytų nuo prieinamų finansavimo šaltinių.

Lietuvai ir Klaipėdai siekiant eiti aukštos pridėtinės vertės keliu, didelę reikšmę įgyja tai, kaip efektyviai ir išmaniai veikia gamybos įmonėmis. Lietuvos pramonininkų konfederacijos skaičiavimais, Lietuva pastarąjį dešimtmetį yra tarp Europos autsaiderių vertinant atlyginimų ir produktyvumo augimo santykį: mūsų šalies atlyginimai augo gerokai greičiau nei darbuotojų sukuriama vertė, o tai reiškia, kad šitaip valstybė rizikuoja prarasti konkurencingumą.

Dėl šios priežasties efektyvi, išmani, robotizuota bei kitas naujausias technologijas taikanti tradicinė pramonė bei geresnės sąlygos kurtis naujiems, technologijomis ir tyrimais grįstiems gamybos verslams yra itin svarbūs faktoriai didinant šalies konkurencingumą ir investicinį patrauklumą.

Vieną šiam tikslui pasitarnauti galėsiantį projektą penktadienį renginio “Klaipėdos pramonės ateitis – partnerystė” metu pristatė Klaipėdos LEZ atstovai. LEZ valdymo bendrovė ieško galimybių teritorijoje įgyvendinti kompetencijų centro ir mokomosios gamyklos projektą.

“Be abejo, gamybos ir pramonės verslai nori skaitmenizuotis, bet tai yra sudėtingesnis iššūkis, nei gali pasirodyti. Verslui trūksta prieinamų, “gyvų” skaitmenizuotos pramonės pavyzdžių, vis dar nėra aiški grąža investuojant į “Pramonės 4.0″ technologijas, pačiose įmonėse trūksta kompetencijų ir koordinavimo, galimi įvairūs kibernetinio saugumo ir kiti iššūkiai. Visa tai norėtume spręsti industriniame inovacijų ir kompetencijų centre, kuriame įmonės galėtų susipažinti su technologijomis, aptartų savo tikslus bei galimybes su sektoriaus ekspertais, galėtų su jais planuoti ir įgyvendinti skaitmenizacijos projektus, taip pat prototipuoti, testuoti bei mokytis”, – sako Tadas Kubilius, Klaipėdos LEZ projektų vadovas.

Pasak jo, IIKC vienytų įvairių mastų įmones ir organizacijas: “didžiuosius” kompetencijų ir technologijų partnerius (pvz., technologijų kūrėjus, universitetus ar tyrimų organizacijas), kurie galėtų demonstruoti savo technologinius sprendimus, taip pat didesnes ir smulkesnes gamybos įmonės, kurios centre konsultuotųsi, eksperimentuotų, planuotų ir įgyvendintų skaitmenizacijos bei kitų sričių inovacijas. Kompetencijų centras būtų atviras ir industriniams startuoliams, kurie turėtų prieigą tiek prie unikalios technologinės bazės, tiek ir prie plačiai žinomų gamybinių įmonių žinių bei patirties.

Klaipėdos LEZ vertinimu, IIKC pirmiausia galėtų orientuotis į išmaniosios energetikos, vandens apdorojimo technologijų, logistikos ir plastiko pramonės sektorius, o pats centras būtų atviras tiek esamiems ir būsimiems LEZ klientams, tiek ir kitoms Klaipėdos regiono, Lietuvos bei kitų Baltijos šalių įmonėms.

Pats kompetencijų centras atliktų įvairias “kietąsias” ir “minkštąsias” funkcijas – audituotų ir konsultuotų įmonės ir padėtų joms planuoti bei įgyvendinti skaitmenizacijos projektus, teiktų praktinius mokymus, siūlytų mokomojo fabriko erdves technologijų pažinimui ir kompetencijų kėlimui, skatintų apsikeitimą kompetencijomis ir žiniomis, padėtų industriniams startuoliams, teiktų prototipavimo ir demonstracijų galimybes.

Kaip pastatas ar kompleksas IIKC įsikurtų jam jau numatytoje teritorijoje Vakarinėje LEZ dalyje, o aplink kompetencijų centrą ateityje galėtų vystytis modernūs biurai bei kitos inovacijų erdvės. 

Pasak Klaipėdos LEZ vadovo Eimanto Kiudulo, LEZ valdymo bendrovė šiuo metu intensyviai bendrauja su galimais tarptautiniais partneriais – universitetu ir verslais – operuojančiais panašius kompetencijų centrus. Visgi jis pabrėžia, kad pirmiausia šiai idėjai bus reikalingas išorinis finansavimas.

“Neabejojame, kad šis projektas puikiai dera su strateginiais Klaipėdos ir Lietuvos tikslais orientuotis į aukštą pridėtinę vertę – tiek inovacijas kuriant “nuo nulio”, tiek ir modernizuojant bei naujas galimybes atveriant jau egzistuojančiai ekosistemai. Džiaugiamės galėdami pristatyti savo ambiciją ir tikime, kad ji sulauks palaikymo bei partnerių”, – sako E. Kiudulas.

Giminingą iniciatyvą renginio metu pristatė ir „Light House“ skaitmeninių inovacijų centro inovacijų direktorius Ignas Aničas. Šalia jau esančių bendradarbystės ir verslo erdvių planuojama nauja infrastruktūra, skirta 3D spausdinimo, robotikos, skaitmeninio dizaino, medžiagų apdirbimo, IT ir kitoms regiono verslui aktualioms prototipavimo laboratorijoms.

Follow us on Linked In