Naujienos ir renginiai

2020-04-16

Metinė Klaipėdos ekonominė apžvalga išryškino darbo rinkos potencialą

16 Bal 2020

Klaipėdos investicijų pritraukimo agentūra VšĮ “Klaipėda ID” pristato naujausią uostamiesčio ekonominę apžvalgą. Joje atkreipiamas dėmesys į pirmą kartą per 30 metų augusį Klaipėdos gyventojų skaičių, aukštus reitingus švietimo ir transporto srityse bei vieną jauniausių šalyje gyventojų bazę.

Apžvalgoje nurodoma, kad Klaipėdos apskrities BVP 2018 m. siekė 4,9 mlrd. EUR ir per metus augo 3,6% – lėčiau nei Vilniuje ir Kaune, tačiau toks rezultatas yra stipriai lenkiantis bet kurią likusią Lietuvos apskritį.

Klaipėdos regionas yra taip pat trečias Lietuvoje pagal tiesioginių užsienio investicijų (TUI) mastus, 2018 m. sudariusius 951 mln. EUR ir padidėjusius 2,4%. Kita vertus, vertinant pagal TUI dalį vienam gyventojui, Klaipėdos miestas su 6431 EUR TUI/gyv. Lietuvoje nusileido tik Vilniui ir per paskutinį ataskaitinį laikotarpį augo greičiau nei sostinėje.

Apžvalgos rengėjai skaičiuoja, kad pernai Klaipėdoje investavo dvi naujos užsienio kapitalo gamybos įmonės, o esami investuotojai sukūrė papildomų 39 mln. EUR investicijų bei 84 naujas darbo vietas. Kita vertus, šiemet uostamiestyje tikimasi jau 64 mln. EUR TUI iš esamų ir naujų investuotojų bei 360 naujų darbo vietų.

Šiemet džiugina ir gyventojų statistikos skaičiai. Su 149.157 gyventojais, Klaipėda yra ne tik trečias didžiausias bei antras jauniausias miestas Lietuvoje, bet šiais metais gali pasidžiaugti ir pirmuoju gyventojų skaičiaus prieaugiu nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Per praėjusius metu Klaipėdos mieste gyventojų padaugėjo 0,86%, o mieste ir rajone – 1,44%.

Teigiamos tendencijos vyravo ir darbo rinkoje. Nuo pat 2010 m. Klaipėdos m. nedarbo lygis buvo mažiausias iš visų didmiesčių ir lyginant su Kaunu ir Vilniumi, jis labiausiai sumažėjo per paskutinius metus.

Nepaisant to, Klaipėda išlaiko patraukliausias Lietuvoje sąlygas verslui tarp šalies didmiesčių. Biurų nuomos kainos Klaipėdoje yra iki 40% mažesnės nei Vilniuje ar Kaune, o sandėliavimo plotų nuoma – iki 25% pigesnė. Nors vidutinis NETO darbo užmokestis Klaipėdoje augo iki 12,6%, jis kiek nusileidžia Kaunui ir sostinei, tačiau verslui darbo užmokesčio sąnaudų, kaip ir biurų bei sandėliavimo patalpų nuomos prasme Klaipėda išlieka konkurencingiausia iš Lietuvos didmiesčių.

Eimantas Kiudulas, Klaipėdos LEZ vadovas, komentuoja, kad minėta ir likusi uostamiesčio apžvalgos statistika yra geri signalai tiek gyventojams, tiek verslui: progresas akivaizdus, tačiau nekeliantis didesnių iššūkių verslo konkurencingumui.

“Žinoma, apžvalga analizuoja dar iki koronaviruso protrūkio pateiktą informaciją, ir akivaizdu, kad padėtis ateityje koreguosis. Tačiau šiame kontekste labai džiugu, kad Klaipėda jau kurį laiką yra pasirinkusi inovacijų, tyrimų ir aukštesnės pridėtinės vertės kelią, kuris įvairiems iššūkiams visada yra gerokai atsparesnis”, – sako E. Kiudulas.

Su visa “Klaipėda ID” apžvalga galite susipažinti čia.

Follow us on Linked In