Naujienos ir renginiai
Šiemet Klaipėdos LEZ padvigubės saulės energijos
Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančios įmonės per 2022 m. iš viso planuoja įsirengti bent 2 MW galios saulės jėgainių. Tai padvigubins iki šiol LEZ teritorijoje instaliuotų jėgainių galią. Įmonės teigia šias investicijas suplanavusios dar prieš pastarojo meto energijos krizę, o padėtis rinkoje gali dar labiau paskatinti atsigręžti į saulę.
Klaipėdos LEZ veikiančios įmonės jau anksčiau buvo aktyvios saulės energijos vartotojos. 2020 m. pabaigoje didžiausią teritorijoje 1 MW saulės jėgainę įsirengė PET gamintoja „NEO GROUP“, dar 356kW jėgainių ant stogo ir tvoros jau turėjo kita polimerų bendrovė „Orion Global PET“, 90kW galios jėgainę ant pastatų naudoja „Vingės logistika“, o architektūrinio stiklo gamintoja „Glassbel“ savo gamyklos fasadą jau kurį laiką naudoja kaip eksperimentinę aikštelę bendrovės produkcijai su nedideliais, apie 100 kW galios saulės moduliais.
Iš viso iki šių metų pradžios instaliuotoji saulės gale Klaipėdos LEZ įmonėse sudarė apie 1,546 MW, tačiau per šiuos metus šis skaičius turėtų padidėti daugiau kaip du kartus.
Prie saulės jėgainių „klubo“ šiemet planuoja prisijungti žuvies produktų bendrovė „Espersen Lietuva“ su 500 kW, „Orion Global PET“ jau stato papildomą 980 kW jėgainę, naują 500 kW jėgainę ant žemės ruošia „NEO GROUP“, dar 100 kW ant naujojo sandėlio suplanavo „Vingės Logistika“, apie jėgaines svarsto, tik dar oficialiai patvirtintų planų neturi ir dar daugiau teritorijos bendrovių.
Iš viso per 2022-uosius Klaipėdos LEZ verslo bendruomenėje turėtų atsirasti 2,08 MW bendros galios naujų saulės jėgainių, tuomet visa teritorijoje instaliuotoji galia pasiektų viršytų 3,5 MW. Palyginimui, „Litgrid“ duomenimis, visoje Lietuvoje saulės elektrinių bendra įrengtoji galia yra apie 169 MW.
Pačią didžiausią LEZ jėgainę valdanti UAB „NEO GROUP“ komentuoja, kad alternatyvi energetika pradėta vystyti visų pirma siekiant sumažinti veiklos pėdsaką aplinkai ir gaminti tvaresnę produkciją. Tačiau akivaizdu, kad šiandienos sąlygomis tokia investicija itin pasiteisina.
„Dar nuo 2015 m. savo šilumos poreikiams turime biokuro katilinę ir jau ne vienus metus iš tinklo perkame 100% iš atsinaujinančių išteklių pagamintą elektrą. Šios investicijos puikiai pasiteisina, todėl planuojame dar dvi naujienas: šiemet įrengsime 500 kW saulės jėgainę bei pradėsime vykdyti naujos 20 MW biokuro katilinės projektą. Kitaip nei pirmoji ant stogo įrengta mūsų jėgainė, naujoji bus įrengiama ant žemės“, – sako „NEO GROUP“ vadovas Ruslanas Radajevas.
O pasak „Vingės logistikos“ vadovės Aušros Karalienės, šiandien kaip niekad akivaizdu, kad šios investicijos pasiteisina, o jau anksčiau bendrovės įgyta patirtis pravers tolesnei saulės energijos projektų plėtrai.
„Saulės energija jau kurį laiką nebuvo vien mados reikalas – ji realiai atsipirkdavo, tiesiog jėgainės įmonėse vis dar patenkina sąlyginai nedidelį elektros poreikį. Vis dėlto operuojant jėgaines įgyjama patirtis, o ligšioliniai skaičiai bei šiandienos aplinkybės rinkoje turėtų skatinti tolesnę šių sprendimų plėtrą“, – komentuoja A. Karalienė.
Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas džiaugiasi suplanuota įmonių saulės energetikos projektų plėtra, prisidedančia prie visos verslo bendruomenės tvarumo tikslų. Pasak jo, LEZ valdymo bendrovė nuolat bendrauja apie atsinaujinančios energijos projektus su įmonėmis, ieško ir rodo galimybes, kuriomis galima pasinaudoti.
„Saulės energija – ne tik tvarumas, bet ir praktiniai sumetimai. Dabartinė padėtis rinkose turėtų verslus paskatinti toliau vystyti ir investuoti į įvairius atsinaujinančios energijos šaltinius. Kaip LEZ valdymo bendrovė mes taip pat ieškome galimybių artimiausiu metu įsirengti saulės jėgainę ant mūsų „FlexStart2“ pastato stogo bei būsimuose projektuose“, – sako E. Kiudulas.