Naujienos ir renginiai

2020-11-18

Vystyti tvarumą lengviau kartu

18 Lap 2020

Partnerystės, stiprios bendruomenės ir vienybė paspartina bei palengvina gerąsias tvarumo iniciatyvas. Dėl to šią savaitę vienbalsiai sutiko kasmetinio Šiaurės šalių prekybos rūmų, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje ir Lietuvos atsakingo verslo asociacijos organizuojamo “Tvaraus Verslo Forumo” pranešėjai ir diskusijų dalyviai.

Vienas iš šiemet virtualiai surengtos ir eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus bei Suomijos ambasadorės Lietuvoje Arja Makkonen atidarytos konferencijos pranešėjų buvo Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas, į renginį pakviestas pasidalinti patirtimi apie teritorijos transformaciją. Per pastaruosius du dešimtmečius Klaipėdos LEZ iš tradicinės gamybinės teritorijos tapo daugelio tvarių ir šioje srityje mokslinius tyrimus vystančių verslų ekosistema, o šis virsmas šiemet buvo įvertintas specialiu “fDi Intelligence” reitingų apdovanojimu tvarumo srityje.

“Tvarumo klausimai šiandien yra būtini verslo išgyvenimui. Vartotojai reikalauja tvarumo ir sutinka už jį mokėti. Atitinkamai, vis daugiau kompanijų turi tvarumo planus ir strategijas. Tokios kompanijos paprastai nori dirbti teritorijose, kurios atitinka jų požiūrį į tvarumą. Laisvosios zonos jau nebegali tikėtis į tvarumą orientuotų investuotojų pačios nevystydamos šios srities”, – renginyje kalbėjo E. Kiudulas.

Viena forumo potemių buvo ir tvarumo ryšys su pandemija. Pasak E. Kiudulo, šių metų situacija visame pasaulyje suartino verslus ir bendruomenes bei parodė, kad bendradarbiaujant galima nuveikti daug prasmingų dalykų.

“Manau, kad COVID pagreitins ateitį. Šių metų situacija jau paspartino verslo sprendimus automatizavimo, skaitmenizavimo ir kitų naujovių srityje. Svarbu ir tai, kad pandemija pademonstravo, jog strategija yra žymiai svarbesnė nei trumpalaikiai planai, ir visos man žinomos “ikivirusinės” tvarumo strategijos versle išgyveno. Žinoma, “plano B” turėjimas, lankstūs lyderiai ir stiprios komandos tokiomis aplinkybėmis yra taip pat labai svarbu, bet mes įsitikinome, kad daug prasmingų dalukų lengviau pasiekti lyderiams bendradarbiaujant bei į strategijas ir kasdienę veiklą įtraukiant artimiausius kaimynus ir interesantus”, – sakė E. Kiudulas.

Partnerysčių svarbą tvarumo klausimui pabrėžė ir kita pranešėja, Suomijos energetikos kompanijos NESTE viceprezidentė tvarumui Salla Ahonen. NESTE yra išsikėlusi tikslą tapti išmetamo anglies dioksido požiūriu neutralia kompanija iki 2035-ųjų, o siekiant šios ambicijos bendrovė jau įgyvendina įvairias tvarias iniciatyvas: nuo atsinaujinančios elektros naudojimo iki investicijų į įvairias pažangias technologijas, perdirbimo ir partnerysčių. S. Ahonen kalbėjo, kad būtent partnerystės yra itin svarbios siekiant tvarumo tikslų.

“Pandemija nepakeitė mūsų tvarumo krypties. Kompanijos mastu turime aiškų įsipareigojimą ir supratimą. Bet dideli pokyčiai niekuomet nevyksta izoliuotai. Todėl turime įvairių bendradarbiavimo projektų su universitetais ir tyrimų institucijomis. Taip pat dirbame kartu su mūsų klientais ir partneriais, o šios partnerystės atneša tokius projektus kaip pramoninio lygio atsinaujinančios energijos sprendimai su “Fortum”, tvaresni aviaciniai degalai su oro linijomis ir įvairios panaudoto aliejaus vertimo biodegalais schemos, kurias vystome su miestų savivaldybėmis ar restoranų tinklais. Tikime partnerystėmis ir vienybe”, – teigė S. Ahonen.

Panašiais požiūriais pasidalino ir kiti renginio svečiai. Pavyzdžiui, “BIOK Laboratorijos” vadovė Romualda Stragienė forume pasakojo, kad nors bendrovė jau seniai vystė tvarumo sprendimus, pandemija tam tikra prasme kompanijai atvėrė akis ir padėjo rasti tvaresnių alternatyvų žaliavų tiekimo grandinėje.

Buvęs Lietuvos susisiekimo ir energetikos ministras Rokas Masiulis renginyje kvietė Šiaurės šalių kompanijas išnaudoti stiprią ir puikioje geografinėje padėtyje esančią logistikos infrastruktūrą. Nors R. Masiulis pripažino, kad logistikos srityje tvarumo klausimai, ko gero, dar negriežia pirmais smuikais, kartu jis sutiko, kad tvarumo tendencija yra milžiniška, globali ir nebesustabdoma.

Apie išliekančius ir nekintančius kompanijų tvarumo prioritetus forume taip pat diskutavo “Volvo” Lietuvoje vykdomasis direktorius Nicholas Rosenberg Kjaer ir SAS svarbių klientų vadovė Europoje Rūta Jucienė. Abu pranešėjai pabrėžė, kad partnerystės atveria galimybes greičiau kurti naujus tvarius produktus, paslaugas ar technologijas.

Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės vardu dėkojame renginio organizatoriams tiek už prasmingą bei kokybišką renginį, tiek už galimybę jame dalyvauti ir pasisakyti.

Visą konferencijos įrašą galite peržiūrėti čia

Follow us on Linked In