Naujienos ir renginiai

2018-09-25

Klaipėdos LEZ statomas „FlexStart“ – reakcija į investuotojų poreikius

25 Rgs 2018

Nors statistika rodo, kad daugiausiai industrinės paskirties nekilnojamojo turto yra Vilniuje, nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ tyrimų ir analitikos grupės vadovas Baltijos regione Mindaugas Kulbokas teigia, jog tai daugiausiai – prekybos centrų logistikos sandėliai, o ateityje pramonei svarbiausi bus Kaunas ir Klaipėda.

„Tenka pripažinti, kad žiūrint į kompetencijas, Vilnius yra ofisų ir paslaugų klasteris. Tai ne pramonės, o paslaugų miestas, ir nemanau, kad ateityje bus kitaip. Vilnius neturi vietos, kur būtų sėkmingai vystoma pramonės veikla, kai tuo tarpu Kaunas ir Klaipėda turi pirmąsias ir sėkmingiausias Lietuvoje laisvąsias ekonomines zonas“, – tvirtina M. Kulbokas.

„Investuok Lietuvoje“ skaičiavimu, Lietuva 2012–2017 metais prarado 2880 naujų darbo vietų, 110 milijonų eurų investicijų, 13 naujų gamybos projektų tik dėl to, kad užsienio investuotojai čia nerado jiems tinkamo nekilnojamojo turto ir nusprendė savo gamybos linijas įkurti kitose šalyse.

„Užsienio investuotojams patalpų ir žemės klausimas dažnai yra antras pagal svarbą po kompetentingos darbo jėgos klausimo“, – teigia Vaidas Velykis, Klaipėdos LEZ pardavimų vadovas.

Pasak jo, verslininkams, norintiems įsikurti greitai, kiekvienas mėnuo, praleistas vykdant paruošiamuosius darbus, yra didelis praradimas, o vien leidimo statyboms gavimas ir pačios statybos Lietuvoje užtrunka bent jau metus.

„Praktikoje žinau ne vieną ir ne du atvejus, kai įmonės atvažiuoja į Lietuvą, tačiau sako, kad statyti dar nenori. Užsienio investuotojai ieško mažesnių įsipareigojimų ir nori pamatyti apčiuopiamus pasiūlymus“, – teigia V. Velykis.

Anot jo, net ir siūlymas įsigyti ne pastatus ir ne žemę, o jau parengtą projektą su reikiamais leidimais ne visada geriausiai atliepia jų lūkesčius. Todėl Klaipėdos LEZ šiai problemai spręsti šiuo metu stato naujo tipo gamybinį pastatą „FlexStart“, kuriame galima nuomotis pagal veiklą individualiai pritaikytas administracines ir gamybines patalpas. Jose gamyba gali prasidėti jau po 3 mėnesių, o pats pastatas gali būti nesunkiai plečiamas, patalpos pritaikomos kitiems nuomininkams vos per kelias savaites.

Nors tokio tipo pastatai pasaulyje nėra naujovė, tai bus pirmasis tokio tipo projektas Lietuvoje.

„Šia prasme esame lyderiai ir pionieriai – „FlexStart“ pradėjome statyti dar neturėdami jam klientų, o šiandien, net nepasibaigus statyboms, turime pirmuosius nuomininkus ir paskutinį laisvą 1000 kv. m. segmentą: akivaizdu, kad paklausa yra ir rizika pasiteisino“, – tvirtina V. Velykis.

„Investuok Lietuvoje“ gamybos komandos vadovė Elina Chodzkaitė-Barauskienė teigia, jog būtent tokie iš anksto pastatyti pastatai, kuriuose gamyklos gali įsikurti per labai trumpą laiką, yra vienas iš kaimyninių šalių pranašumų, kurio iki šiol Lietuva pasiūlyti negalėjo.

Follow us on Linked In