Naujienos ir renginiai

2024-04-18

Klaipėdos LEZ – tarp 50-ies pavyzdinių pasaulio laisvųjų zonų

18 Bal 2024

Pasaulinis specialiųjų ekonominių zonų aljansas (GASEZ) Klaipėdos laisvąją ekonominę zoną (LEZ) atrinko tarp 50-ies pavyzdinių teritorijų, geriausiai atliepiančių globalius darnaus vystymosi tikslus.

Iniciatyvą išskirti geriausiai tvarios plėtros tikslus įgyvendinančias laisvąsias zonas GASEZ pradėjo 2023 m. rudenį Jungtinių Tautų (JT) prekybos ir plėtros konferencijos (UNCTAD) investicijų forumo Dubajuje metu siekdama paspartinti JT darbotvarkės įgyvendinimą. Todėl per šį laiką viso pasaulio laisvųjų zonų asociacijas vienijantis GASEZ atrinko 50 specialiųjų teritorijų, išsiskiriančių tvirtais įsipareigojimais darniai plėtrai, tvarių investicijų skatinimu ir aukštais socialiniais, aplinkosauginiais bei valdysenos standartais.

Šia iniciatyva aljansas taip pat siekė pademonstruoti galimą laisvųjų zonų indėlį į darnią verslo plėtrą, įkvėpti dalintis gerosiomis praktikomis bei paskatinti tvarią raidos kryptį jau pasirinkusias verslo bendruomenes. Į pažangiausiųjų penkiasdešimtuką pateko vos 10 laisvųjų zonų iš ES, o santykinai nemažai nominacijų teko Pietų Amerikos bei JAE specialiosioms ekonominėms teritorijoms.

Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas teigia, kad šis įvertinimas patvirtina augantį ne vienus metus vykdomos strategijos aktualumą, o uostamiesčiui tai sukurs papildomų pranašumų derantis su naujais investuotojais.

„Jau daugiau kaip prieš dešimtmetį suvokėme, kad aukštos pridėtinės vertės investicijoms reikalinga harmonija su gyventojais ir aplinka, integracija į miestą, taip pat aktyvi ir skaidri verslo bendruomenė, su kuria kiekvienas norėtų dirbti, keistis idėjomis ar bendradarbiauti. Pritraukdami geriausius talentus, verslai privalo būti įdomūs, inovatyvūs, šiuolaikiški ir pagarbūs, o tai netrukus pradeda traukti ir naujus investuotojus, norinčius dirbti kartu su bendraminčiais. Mums šis požiūris pirmiausia svarbus dėl konkurencinių pranašumų, tačiau malonu, kad jis dera ir su JT darnaus vystymosi tikslais bei padeda Klaipėdai tapti matomesne“, – sako Klaipėdos LEZ vadovas.

Klaipėdos LEZ anksčiau yra pelniusi ne vieną „Financial Times“ grupės leidinio „FDI Intelligence“, taip pat užsienio investicijų analizės leidinio „Investment Monitor“ bei kitų tarptautinių organizacijų apdovanojimą tvarumo, inovacijų diegimo, indėlio į regiono ir valstybės ekonominę raidą, atsinaujinančios energetikos vystymo ir kitose srityse.

Klaipėdos LEZ investuotojų bendrovėse šiuo metu dirba apie 2800 darbuotojų, o visoje teritorijoje – apie 5000. Daugiau kaip 45 Klaipėdos LEZ veikiantys užsienio investuotojai 2022 m. sumokėjo daugiau kaip 107 mln. EUR GPM, PVM ir Sodros mokesčių ir Lietuvos rinkoje pirko prekių bei paslaugų už daugiau kaip 500 mln. Eur. Nuo veiklos pradžios 2002 m., Lietuvos ir užsienio kapitalo įmonės Klaipėdos LEZ yra įgyvendinusios arba suplanavusios 778 mln. Eur investicijų. O visas Klaipėdos LEZ įmonių mokestinis indėlis į miesto, valstybės ir socialinės apsaugos biudžetus per 10 paskutinių metų sudarė beveik 567 mln. Eur.

Vidutiniai atlyginimai Klaipėdos LEZ investuotojų įmonėse 20-30 proc. pranoksta tiek Klaipėdos regiono bendrą vidurkį, tiek gamybos įmonių vidurkį. 2023 m. pabaigoje kartu su konsultacijų bendrove „Smart Continent LT“ klientų apklausos tyrimo duomenimis, Klaipėdos LEZ rekomenduotų net 94,3% investuotojų.

Follow us on Linked In