Naujienos ir renginiai

2022-08-30

„Orion Global PET“: investuotojus dar prieš 20 m. sužavėjo Klaipėdos sprendimų priėmimo greitis

30 Rgp 2022

Viena pirmųjų stambių užsienio investuotojų – Tailando kapitalo PET gamintoja „Indorama Ventures Limited“ – Lietuva susidomėjo dar prieš mums tampant ES nariais. 100 mln. EUR prieš beveik du dešimtmečius į „Orion Global PET“ gamyklą Klaipėdos LEZ investavusi bendrovė jau tada žavėjosi greitai priimamais sprendimais ir investuotojus palaikančiomis vietos struktūromis.

Investuotojai į Lietuvą ir Klaipėdą išties įžengė „pereinamuoju laikotarpiu“ – 2003 m. lapkritį, Lietuvai dar nesant ES nare, tailandiečiai pasirašė ketinimų protokolą dėl pirmosios kompanijos investicijos Europoje, tuo metu laikytos pirmuoju LEZ superprojektu. O faktinės PET granulių gamyklos statybos prasidėjo jau Lietuvai prisijungus prie ES šeimos – 2004 m. lapkritį.

Statybų pradžios ceremonijoje dalyvavo ir tuometinis Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma, šitaip iliustruodamas projekto reikšmę ir išskirtinumą.

Nuo pirmųjų projekto dienų įmonėje dirbantis „Orion Global PET“ technikos direktorius Arūnas Jonuška pasakoja, kad prieš beveik du dešimtmečius investuotojai  ieškojo vartų į Europą.

„Žvalgybų pradžioje Lietuva buvo tik ES kandidatė, bet jau tada kompanijai įspūdį paliko greitas progresas ir greiti sprendimai. Jau tada tailandiečiams atrodėme labai panašūs į europiečius, juos taip pat žavėjo Klaipėdos ir Lietuvos priemonės pritraukti užsienio investuotojus ir jais rūpintis. Kompanijai dėl tiekimo ir pardavimų buvo labai svarbus uostas, o Klaipėdos uosto komanda jau tada darė įspūdį – aktyvi, reprezentatyvi, komunikabili, su aiškia vizija dėl plėtros, veiklos, gilinimo. Jutome ir tai, kad Klaipėdos miesto vadovai ir aukščiausio rango Lietuvos politikai labai norėjo investuotojų. I nustebino, kokie visi geranoriški, prieinami, įsitraukę ir aktyvūs“, – pasakoja A. Jonuška.

Pasak jo, Klaipėdos LEZ jau tuo metu turėjo tinkamai paruoštą infrastruktūrą, o įmonei buvo svarbu tai, kad detaliuosius planus ir kitas biurokratines procedūras buvo įmanoma suderinti vos per keletą mėnesių. Tai buvo pirmasis „Indoramos“ plyno lauko investicinis projektas Europoje, todėl netrūko nei kultūrinių, nei techninių iššūkių, tačiau procesas vyko sklandžiai, statybos buvo užbaigtos laiku, o planinis gamyklos našumas buvo pasiektas per pirmuosius metus.

„Žavėjo ir LEZ komanda su savo sustyguota vadyba, įsitraukimu ir visapusiška pagalba. Net mane patį LEZ komanda rekomendavo „Indoramai“ kaip vadovą. Tiesa, vos pradėjus statybas, 6 ha teritoriją po smarkios liūties buvo apsėmę pusė metro vandens – atrodė įspūdingai ir neraminančiai, nors dabar visa tai kelia malonią šypseną“, – pamena A. Jonuška.

Jo teigimu, Lietuva ir Klaipėda per 20 LEZ veiklos metų itin pasikeitė. Pasiektas labai aukštas gyvenimo lygis ir gera gyvenimo kokybė.

„Gal ne visada susimąstome, bet pokyčiai milžiniški. Esame seniai pasiviję ES. Lietuviai yra labai darbštūs, o tai ir yra viena pagrindinių tokio progreso priežasčių“, – kalba A. Jonuška.

Jo bendrovė tiek Lietuvoje, tiek pasaulinėse rinkose susiduria su aplinkosaugos, griežtėjančių reglamentų, energijos ir žaliavų iššūkiais, taip pat talentų problematika.

„Lietuvoje mums viskas patinka, bet darbuotojų trūkumas ir jų kvalifikacija gali būti esmine artimiausio dešimtmečio problema. Ir tai galioja tikrai ne tik mums. Būtini drastiški demografiniai ir kiti pokyčiai“, – komentuoja A. Jonuška.

Šiandien „Orion Global PET“ veikia stabiliai nepaisant naujų geopolitinių ir tiekimo grandinių iššūkių. Kai kurių gamybai reikalingų detalių tiekimas pailgėjo du kartus, taip pat bendrovė pirmoji jaučia lėtėjančią ES ekonomiką, tačiau kaip visada PET granulių gamintojai pirmieji pajus ir jos atsigavimą.

Artimiausiu metu „Orion Global PET“ planuoja įgyvendinti nulinio atliekų bei vandens išmetimo, nulinio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos projektus, planuojama toliau vystyti atsinaujinančios energetikos, CO2 neutralumo, darbuotojų kompetencijų kėlimo ir skaitmenizavimo projektus. „Orion Global PET“ buvo viena pirmųjų įmonių Lietuvoje, įsirengusi novatorišką saulės jėgainę ant teritoriją juosiančios tvoros.

„Na o LEZ valdymo bendrovei dvidešimtmečio proga linkime oficialiai tapti gražiausia ir geriausiai tvarkoma miesto teritorija, taip pat pirmąja pilnai skaitmenizuota Klaipėdos teritorija – šie projektai jau vyksta, dalis jų jau akivaizdūs, todėl linkime tik formalumo. Žinoma, linkime ir toliau plėtoti transporto jungtis su miestu – pradžia puiki. Na o mūsų svajonė – viešbutis klientams, partneriams, svečiams ir kitiems interesantams šalia įvažiavimo į LEZ“, – sako A. Jonuška.

„Orion Global PET“ gamykloje Klaipėdos LEZ šiuo metu dirba daugiau kaip 120 darbuotojų. Savo produkciją – taros gamyboje naudojamas PET granules – kompanija tiekia į daugiau kaip 25 šalis Europoje, Vidurio Rytuose ir Azijoje.

Follow us on Linked In