Naujienos ir renginiai

2025-10-14

Pristatė darbuotojų poreikių ir prioritetų tyrimą

14 Spa 2025

Praėjusį mėnesį žmogiškųjų išteklių konsultacijų bendrovė BIURO ir jos laikinojo įdarbinimo padalinys „Workis“ Klaipėdos laisvojoje zonoje (LEZ) pristatė tyrimą, apžvelgiantį paprastesnės kvalifikacijos specialistų pasirinkimus ir lūkesčius.

Klaipėdos LEZ nuolat organizuoja profesinius-teminius teritorijoje veikiančių kompanijų susitikimus, o viena aktyviausių neformalių bendruomenių yra personalo specialistus vienijantis „HR klubas“. Rugsėjį prie jo prisijungė žmogiškųjų išteklių paslaugų bendrovės BIURO verslo plėtros direktorė Ramunė Bulavienė, pasidalinusi visoje Lietuvoje atliktos darbininkų apklausos rezultatais. Šis kompanijos tyrimas nagrinėjo daugiausia paprastesnės kvalifikacijos specialistų prioritetus renkantis ir svarstant keisti darbą.

Apklausos duomenimis, finansinė motyvacija išlieka esminiu veiksniu rinkoje: darbo užmokestis ir papildomai apmokami viršvalandžiai buvo nurodyti kaip du svarbiausi faktoriai renkantis darbdavį. Kita vertus, nuo jų labai nedaug atsiliko darbo ir poilsio balansas, aiškios atsakomybių ribos, tvarkinga ir saugi aplinka bei draugiški kolegos. Įdomu tai, kad šioje darbo rinkos kategorijoje prasmingas darbas, galimybė nuolat mokytis ir tobulėti bei karjeros perspektyvos buvo mažiau už vidurkį svarbūs faktoriai.

Tarp papildomų motyvuojančių naudų apklausos dalyviai nurodė sveikatos draudimą – net 60 proc. respondentų jį laiko svarbiu. Daugiau kaip 30 proc. darbininkų vertintų ir nemokamą transportą iki darbovietės arba kompensaciją jam.

Tyrimas atskleidė tai, kad apskritai net 69 proc. paprastesnės kvalifikacijos darbuotojų savo pasitenkinimą esamu darbu vertina puikiai arba gerai, o net 61 proc. planuoja likti esamoje darbovietėje. Kalbėdami apie savo esamus darbus, respondentai geriausiai vertino draugiškus santykius su kolegomis, saugią ir tvarkingą aplinką, priimtiną atstumą tarp namų ir darbovietės, prasmę, aiškiai apibrėžtas atsakomybių ribas ir kt. Kita vertus, darbininkai esamuose darbuose dažniausiai pasigenda aiškių karjeros, mokymosi ir tobulėjimo galimybių – paradoksalu, bet būtent to, į ką bene mažiausiai kreipia dėmesį ieškant naujo darbo.

BIURO apklausa taip pat parodė, kaip darbuotojai suvokia „gerą reputaciją“: tai daugumai visų pirma yra sąžiningi atlyginimai, rūpestis darbuotojų gerove, stabilumas, palankios darbo sąlygos ir stipri vadovų komanda. Teigiami kitų žmonių atsiliepimai, prisitaikymas prie pokyčių, investicijos į mokymą, kokybiški produktai, tvarumas ir paramos programos tyrime pateko tarp mažiausiai gerą reputaciją lemiančių faktorių.

Itin įdomus tyrime buvo situacijų pjūvis, t.y. kas darbininkus tenkintų ar netenkintų už didesnį ar mažesnį atlyginimą. Pavyzdžiui, apklausa parodė, kad už didesnį atlyginimą didesnė dalis apklaustųjų sutiktų su žemesnėmis pareigomis, sunkesniu darbu ar didesniu krūviu, didesniu atstumu nuo namų ir menkesnėmis tobulėjimo galimybėmis. Kita vertus, stabilias ar geros reputacijos įmones šie specialistai rinktųsi net jei jos siūlytų mažesnį už dabartinį atlygį.

BIURO verslo plėtros vadovė Ramunė Bulavienė komentuoja, kad organizacijose žemesnės kvalifikacijos darbuotojai vis dar neretai lieka nuošalyje, nors jų motyvacija ir produktyvumas tiesiogiai lemia įmonės veiklos rezultatus.

„Todėl tyrimu ir siekėme atkreipti dėmesį į šią darbuotojų grupę – ne daryti prielaidas, o išgirsti jų pačių balsą: kas jiems iš tiesų svarbu. Lyginant su aukštesnės kvalifikacijos specialistais, vienas reikšmingiausių skirtumų yra tas, kad šiems kolegoms darbas nėra centrinis gyvenimo interesas – tai labiau priemonė kitų poreikių patenkinimui. Todėl ir karjeros galimybės šiai darbuotojų grupei dažnai nėra pagrindinis veiksnys renkantis darbą. Be to, karjerą jie labiau suvokia kaip profesinį tobulėjimą ir naujų įgūdžių įgijimą, o ne kaip siekį užimti aukštesnes pareigas“, – aiškina R. Bulavienė.

Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas taip pat sutinka, kad šis tyrimas yra įdomus dėl gilesnio žvilgsnio į paprastesnės kvalifikacijos specialistų segmentą. Nors, praėjusių metų pradžios duomenimis, Klaipėdos LEZ įmonių vidutiniai atlyginimai 20-30 proc. regione pranoksta tiek bendrą, tiek apdirbamosios gamybos įmonių darbo užmokesčio vidurkį, konkurencingos darbovietės privalo domėtis visais rinkos segmentais ir užtikrinti patrauklias sąlygas kiekvienam.

„Klaipėdos LEZ yra pelnytai vadinama aukštesnės pridėtinės vertės verslo bendruomene, tačiau ir joje yra daugybė paprastesnės kvalifikacijos funkcijų. Įvairūs priežiūros, palaikymo, pagalbiniai ar fiziniai darbai daugelyje verslų yra būtini, o be jų įmonės tiesiog sustotų. Džiaugiuosi, kad atvirai galime kalbėti apie kiekvieno specialisto poreikius ir būdus jiems užtikrinti“, – sako E. Kiudulas.

„Workis“ internetinė apklausa visoje Lietuvoje buvo vykdoma 2024 m. rudenį, joje dalyvavo beveik 600 respondentų: daugiausia fizinį darbą dirbančių darbininkų ir vidurinio lygio specialistų iš gamybos, prekybos bei kitų sektorių. Su visu tyrimu galite susipažinti čia.

Follow us on Linked In