Naujienos ir renginiai

2019-04-01

Tyrimas išryškino Klaipėdos gamybos pajėgumus ir potencialą

01 Bal 2019

Pirmą kartą skelbiamas VšĮ „Investuok Lietuvoje“ gamintojų verslo aplinkos tyrimas Klaipėdą išryškino kaip šalies gamybos sektoriaus lyderę – čia užsienio kapitalo gamintojai yra sukūrę daugiausiai darbo vietų vienam gyventojui Lietuvoje. Be to, Klaipėdos pramonė ne tik gamina, bet ir vysto mokslinius tyrimus: uostamiestis užima antrą vietą Lietuvoje pagal gamintojų įkurtus tyrimų ir tobulėjimo centrus.

Visos Lietuvos gamybos sektorių vertinusiame „Investuok Lietuvoje“ tyrime akcentuojama, kad istoriškai stiprias gamybos tradicijas turinti mūsų šalis nesilaiko įsikibusi į praeitį ir drąsiai žengia aukštesnės pridėtinės vertės pramonės keliu. Tai rodo pastarųjų metų automobilių komponentų, pramonės įrenginių, gyvybės mokslų, elektronikos ar metalo apdirbimo įmonių investicijos bei plėtra, o gamybos įmonėse besikuriančios laboratorijos bei tyrimų centrai kuria prielaidas dar aukštesnei pridėtinei vertei ateityje.

Prie šių perspektyvų ženkliai prisideda ir Klaipėda. „Investuok Lietuvoje“ skaičiavimais, uostamiestyje šiuo metu veikia 21 užsienio kapitalo gamybos įmonė: pirmąją vietą Lietuvoje Klaipėda pagal šį kriterijų dalinasi su Kaunu. Klaipėdoje taip veikia 4 užsienio kapitalo gamintojų mokslinių tyrimų centrai ar laboratorijos – tai antra vieta šalyje, bet pirmaujančiam Vilniui uostamiestis nusileidžia vos viena tokia įstaiga.

Eimantas Kiudulas, Klaipėdos LEZ direktorius, komentuoja, kad gamintojų steigiami tyrimų centrai matomi ir laisvojoje ekonominėje zonoje. Pasak jo, sąlygų tokiems centrams sudarymas ir skatinimas juos kurti yra dar nepakankamai išnaudota Lietuvos galimybė.

„Prieš daugiau kaip 15 metų Klaipėdos LEZ veiklą pradėjo kaip klasikinė gamybos teritorija. Tačiau per šį laiką keletas mūsų investuotojų greta gamybos pradėjo vystyti ir mokslinius tyrimus, t.y. ne tik gaminti produkciją, bet ir ją kurti, eksperimentuoti, ieškoti naujų sudėčių, medžiagų, technologijų, dizaino ar kitų sprendimų. Džiaugiamės, kad Klaipėdos gamintojai kol kas randa šią veiklą galinčių vystyti aukščiausios kvalifikacijos talentų, tačiau norėdami neprarasti pagreičio, privalome stiprinti miesto aukštąjį mokslą“, – sako LEZ vadovas.

Klaipėdos LEZ teritorijoje mokslinių tyrimų ir tobulėjimo centrus laboratorijas turi bendrovės „Retal“, „Mestilla“, „Philip Morris“ ar „Indorama“, tokį centrą planuoja „Capella Baltica“, žaliojo PET technologijas su tarptautiniais partneriais taip pat tyrinėja „Neo Group“.

„Investuok Lietuvoje“ tyrimas taip pat parodė, kad tūkstančiui Klaipėdos apskrities gyventojų tenka 11,9 darbo vietų užsienio kapitalo gamybos įmonėse – tai aukščiausias toks rodiklis Lietuvoje, tačiau vis dar ryškiai nusileidžiantis stipriems Vidurio ir Rytų Europos pramonės centrams. Palyginimui, užsienio kapitalo gamintojai Panevėžio regione yra sukūrę 10,5, Kauno – 6,4, o Vilniaus – 3,1 darbo vietų tūkstančiui gyventojų.

E. Kiudulo vertinimu, šis skaičius potencialiems naujiems užsienio investuotojams siunčia gerą žinią – miestas turi patirties ir tradicijų gamybos sektoriuje, taip pat vis dar neturėtų kilti problemų ieškant ar konkuruojant dėl šių darbuotojų.

„Visgi visame pasaulyje gamyba per pastarąjį dešimtmetį stipriai pasikeitė. Patys gamintojai nebegali konkuruoti vien kaina, todėl vis didesnis dėmesys tenka naujiems, inovatyviems produktams, medžiagoms, procesams. Laimi tie gamintojai, kurie vysto mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, bei tos šalys, kurios gali pasiūlyti tyrėjų ekosistemą greta fabrikų: talentus, infrastruktūrą, įvairią finansinę skatinimo politiką tyrimams. Šiame kontekste norėtųsi, kad Klaipėda turėtų ir ruoštų ne vien gamybos darbininkus, bet ir daugiau gamybos tyrėjų bei kūrėjų“, – tvirtina E. Kiudulas.

Su pilna „Investuok Lietuvoje“ ataskaita galite susipažinti čia.

Follow us on Linked In